
W dniach 03.03.2025r. – 28.03.2025r. 14 uczniów Technikum Łączności w Poznaniu kształcący się w zawodach: technik programista, technik fotografii i multimediów, technik informatyk oraz technik automatyk realizują zagraniczne praktyki zawodowe w hiszpańskich firmach w ramach realizowanego programu Erasmus+ Akcja 1 Mobilność uczniów i kadry Sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Dofinansowanie na rok 2024-2025 obejmuje również wyjazd kadry-nauczycieli ZSŁ.





Relację można śledzić na Facebooku
https://www.facebook.com/share/p/15u98zwpgA
Najważniejszymi celami jakie założono w projekcie to:
• Nabycie i rozwinięcie przez uczniów ZSŁ kompetencji specyficznych dla danego zawodu w środowisku międzynarodowym podczas praktyk zawodowych.
•Wspieranie uczniów w rozwoju niezbędnych kompetencji kluczowych.
•Rozwinięcie kompetencji językowych uczniów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania na międzynarodowym rynku pracy.
•Rozbudzenie świadomości różnic kulturowych i wartości szacunku i otwartości wobec wielokulturowości poprzez adaptację do pracy w nowym środowisku.
•Rozwój szkoły i wzmocnienie działalności innowacyjnej poprzez rozbudowanie sieci kontaktów i wymianę doświadczeń w zakresie europejskiego kształcenia zawodowego.
•Rozwój kompetencji zawodowych i językowych kadry kształcenia zawodowego ze szczególnym uwzględnieniem doskonalenia metod pracy.
•Wyrównanie szans edukacyjnych i zawodowych uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czy uczniów innego pochodzenia.
•Umożliwienie podjęcia dalszej nauki i pracy na europejskim rynku dzięki uznaniu efektów kształcenia poza formalną edukacją.
W programie Erasmus+ osoby uczące się zawodu mogą zdobywać praktyczne doświadczenie zawodowe oraz podwyższać swoje umiejętności językowe, odbywając staże w przedsiębiorstwach w innym kraju.
Erasmus+ – program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji.
Wraz z nową perspektywą finansową poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i inkluzywny, a także bardziej cyfrowy. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie.
Dzięki uzyskaniu akredytacji Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe uczniowie Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu będą mieli możliwość przez okres 5 lat wyjazdów na zagraniczne praktyki zawodowe do Hiszpanii.
