OLIMPIADY w roku szkolnym 2019/2020:

 

1.Olimpiada Wiedzy Technicznej:

  • Zawody I stopnia (etap szkolny)-18.10.2019r.
  • Zawody II stopnia (etap okręgowy)-styczeń 2020r.
  • Zawody III stopnia (etap ogólnopolski)- kwiecień 2020r.
  1. 22 Olimpiada Elektryczna i Elektroniczna ,,Euroelektra”
  • Zawody I stopnia (etap szkolny)-07.11.2019r.
  • Zawody II stopnia (etap okręgowy)-07.01.2020r.
  • Zawody III stopnia (etap ogólnopolski)- – 17.03.2020r.
  1. XLIII Ogólnopolska Olimpiada Elektryczna i Elektroniczna
  • Etap 1 (test pisemny) – 14.02.2020r.
  • Etap 2 – 26.03.2020r.
  • Finał-27.03.2020r.
  1. Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości (blok A)
  • Zawody I stopnia (etap szkolny)-kwiecień 2020r..
  • Zawody II stopnia (etap okręgowy)-maj 2020r.
  • Zawody III stopnia (etap ogólnopolski)-czerwiec 2020r.

5.Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości (blok B)-Wynalazczość

  • Zawody I stopnia (etap szkolny)-styczeń 2020 r.
  • Zawody II stopnia (etap okręgowy)-styczeń/luty 2020r.
  • Zawody III stopnia (etap ogólnopolski) – kwiecień/maj 2020r.

 

KONKURSY w roku szkolnym 2019/2020

 

1.XI edycja konkursu ELEKTRON

  • Etap szkolny – grudzień 2019r.
  • Finał- luty 2020r.

2.Konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem ,,Elektronika by żyło się łatwiej”.

Zgłoszenia uczniów przyjmuje:

– wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego Andrzej Grześkowiak-pokój nr 6

– nauczyciel p.Stanisław Sitek- pracownia nr 030

 

KORZYŚCI Z UDZIAŁU W OLIMPIADACH I KONKURSACH

  • Olimpiady: zwolnienie z części pisemnej egzaminu zawodowego w roku szkolnym 2019/2020.
  • Konkursy: organizatorzy ufundują nagrody pieniężne, rzeczowe, stypendia.

 

ZAKRES MATERIAŁU

Ogólnopolska Olimpiada Elektryczna i Elektroniczna AGH KRAKÓW

Grupa elektroniczna :

  • filtracja analogowa, widma częstotliwościowe sygnałów,
  • cyfrowe przetwarzanie sygnałów,
  • energoelektronika (układy i sterowanie),
  • wzmacniacze specjalne (pomiarowe, optoizolacyjne, małych sygnałów — szumy, z przetwarzaniem),
  • impulsowe stabilizatory napięcia,
  • metody przetwarzania A/C, układy próbkująco — pamiętające, przetworniki sigma — delta,
  • układy zamkniętej pętli fazowej: działanie, zastosowania,
  • układy logarytmujące i mnożące,
  • zniekształcenia liniowe i nieliniowe,
  • modulacja i demodulacja,
  • klucze analogowe,
  • zakłócenia: źródła i metody minimalizacji,
  • pomiary wielkości i parametrów układów elektronicznych, system GPIB, 
  • pomiary elektroniczne wielkości nieelektrycznych,
  • automat Moore’a,
  • przewodowa transmisja danych, standardy, bezprzewodowa transmisja danych,
  • układy logiki programowanej,
  • bloki funkcjonalne techniki cyfrowej,
  • pamięci półprzewodnikowe,
  • mikroprocesory / mikrokontrolery / procesory sygnałowe; działanie, porównanie, klasyfikacje,
  • karty systemów mikroprocesorowych i komputerów, systemy przerwań, dostęp DMA,
  • struktura podstawowej aparatury elektronicznej,
  • standard motoryzacyjny CAN,
  • podzespoły współczesnego mikroprocesora,
  • układy alarmu i powiadamiania.

Grupa teleinformatyczna

  • rachunek liczb zespolonych do analizy zjawisk w układach elektrycznych,
  • podstawy algorytmiki i programowania w językach wysokiego poziomu (C), zasady funkcjonowania nowych technologii sieciowych w zakresie: architektury parametrów i konfiguracji,
  • zasady funkcjonowania nowych technologii dostępowych w zakresie: architektury systemu, parametrów systemu i konfiguracji,
  • podstawowych zasad dotyczących funkcjonowania współczesnych systemów opartych o techniki modulacji złożonych i rozpraszania widma,
  • analizę właściwości sygnałów na podstawie analizy w dziedzinie częstotliwości,
  • wiedzę dotyczącą kompresji danych i metod kodowania,
  • bezpieczeństwo danych w sieciach komputerowych, pojęcia związane z kryptografią, matematyczne podstawy kryptografii i ich zastosowanie w algorytmach szyfrujących,
  • metody kodowania korekcyjnego,
  • standardów IEEE dotyczących Ethernetu,
  • standardów sieci bezprzewodowych,
  • standardów sieci rozległych – urządzeń, protokołów i technologii w nich używanych,   metody trasowania w sieciach teleinformatycznych,
  • protokoły w sieciach teleinformatycznych oraz zastosowaniu ich w praktyce,
  • architektury komputerów.

Grupa informatyczna :

  • komponenty, architektura i technologia komputerów (w szczególności typu PC), naprawa komputerów,
  • systemy operacyjne (Microsoft Windows (w tym Server), Linux) oraz oprogramowanie użytkowe (w tym podstawowe aplikacje serwerowe),
  • -główne zagrożeń bezpieczeństwa i metody ochrony systemów komputerowych,
  • sieci komputerowe, urządzenia sieciowe, protokół TCP/IP, konfiguracja urządzeń i routing,
  • podstawowe zagadnienia języków programowania — główne zastosowania i różnice C/C++, Java, PHP,
  • projektowanie i wykonywanie stron oraz dynamicznych aplikacji internetowych,
  • bazy danych SQL — projektowanie i administracja, integracja baz z serwisami internetowymi,
  • szczegółowe aspekty budowy procesorów i komputerów — architektury, komponenty, magistrale, interfejsy itp., zalety oraz problemy i ograniczenia metod i technologii,
  • sposoby reprezentacji i przetwarzania danych, systemy liczbowe, reprezentacja znaków (sposoby kodowania), reprezentacja i przechowywania złożonych struktur danych,
  • zaawansowane aspekty lokalnych i rozległych sieci komputerowych — model OSI, urządzenia, technologie, protokoły komunikacyjne, Internet — struktura, technologie, protokoły i usługi związane z funkcjonowaniem Internetu,
  • problemy skali — zagadnienia przechowywania i przetwarzania dużych zbiorów danych oraz problemy i metody przetwarzania równoległego (parallel computing),
  • techniki programowania, programowanie imperatywne, obiektowe, aspektowe, logiczne itp., zalety i wady różnych metod programowania, zagadnienia i podstawowe komendy popularnych języków programowania (C/C++, Java, PHP, SQL itp.),
  • metody prowadzenia projektów informatycznych, wzorce projektowe, narzędzia wspomagające tworzenie oprogramowania i zarządzanie projektem, metryki oprogramowania,
  • Internet — technologie tworzenia dynamicznych serwisów internetowych, ich wady i zalety, HTML 4 i HTML5, CSS, JavaScript (w tym AJAX), technologie server-side (Java, PHP itp.),
  • bezpieczeństwo danych i systemów komputerowych, zagrożenia dla sieci, systemów operacyjnych oraz aplikacji, malware i botnety — metody działania i ochrony przed malware,
  • złożoność obliczeniowa algorytmów oraz podstawowe algorytmy, implementacje oraz i ich cechy.

KONKURS ELEKTRON

  • podstawy elektrotechniki — prąd stały i zmienny,
  • układu elektroniczne analogowe – TTL i MOS, wzmacniacze tranzystorowe, wzmacniacze operacyjne, filtry generatory itp. ,
  • układy elektroniczne cyfrowe TTL i CMOS,
  • urządzenia elektroniczne, technika pomiarowa ,
  • pomiarowa aparatura elektroniczna, układy mikroprocesorowe .

dla grupy teleinformatycznej

  • podstawy elektrotechniki — prąd stały i zmienny,
  • układu elektroniczne analogowe- TTL i MOS, wzmacniacze tranzystorowe, wzmacniacze operacyjne, filtry generatory itp.,
  • układy elektroniczne cyfrowe TTL i CMOS,
  • urządzenia elektroniczne, technika pomiarowa,
  • pomiarowa aparatura elektroniczna, układy mikroprocesorowe ,
  • podstawy telekomunikacji, sieci teleinformatyczne,
  • systemy radiowe i sieci komórkowe,
  • sieci komputerowe,
  • systemy operacyjne.

Wymagania ogólne olimpiad Olimpiada Wiedzy Technicznej, Olimpiada Elektryczna i Elektroniczna „EUROELEKTRA”, konkurs ELEKTRON

Elektronika:

Test:

  1. Elektrotechnika teoretyczna.
  2. Układy analogowe.
  3. Układy cyfrowe.
  4. Technika mikroprocesorowa.
  5. Urządzenia elektroniczne.
  6. Technika pomiarowa.
  7. Aparatura elektroniczna.

Zagadnienia praktyczne:

  1. Układy analogowe. 2. Układy cyfrowe. 3. Układy programowane – sterowniki Teleinformatyka

Test:

  1. Podstawy elektrotechniki – prąd stały, prąd zmienny.
  2. Podstawy elektroniki analogowej: tranzystory MOS i ich układy pracy, wzmacniacze operacyjne i ich zastosowania, generatory i przerzutniki.
  3. Technika cyfrowa: algebra Boole’a, bramki logiczne, przerzutniki, rejestry, pamięci.
  4. Mikroprocesory, budowa, działanie, modele programowe, CISC i RISC, kontrolery jednoukładowe.
  5. Podstawy telekomunikacji, transmisja cyfrowa sygnałów analogowych w kanałach przewodowych, światłowodowych i bezprzewodowych, modulacje analogowe i cyfrowe.
  6. Sieci telekomunikacyjne, sygnalizacja.
  7. Systemy radiowe i anteny.
  8. Sieci komórkowe, budowa, protokoły.
  9. Algorytmy i struktury danych.
  10. Sieci komputerowe.
  11. Bazy danych.
  12. Systemy operacyjne, budowa PC.
  13. Języki programowania

 

Zagadnienia praktyczne:

  1. Sieci komputerowe, okablowanie strukturalne, konfiguracja urządzeń sieciowych (switch, router, router WiFi).
  2. Usługi w sieciach komputerowych. Zdalny dostęp do zasobów. Konfiguracja usług serwerowych (Windows 2003 Server, domeny etc.).