Październik, to w Zespole Szkół Łączności miesiąc obfitujący w wydarzenia poruszające tematykę zdrowia, ostatni tydzień został poświęcony profilaktyce otyłości.
Działania przeprowadzone w tym zakresie skoncentrowane były przede wszystkim na zwiększaniu świadomości i promowaniu zdrowych nawyków. Naszym celem było promowanie zrównoważonej, dobrze zbilansowanej diety oraz motywowanie do podejmowania regularnej aktywności fizycznej.
Wydarzenia, w których uczestniczyła młodzież, to:
• 22.10. Zajęcia z aerobiku przeprowadzone 22.10. przez p. Iwonę Kubiak. Aktywność byłą dedykowana wszystkim uczennicom ZSŁ. Dziewczyny ćwiczyły w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem – brawa dla Was!
• 23.10. Prelekcja na temat: „Profilaktyka otyłości i zaburzeń odżywiania”, którą poprowadziły panie z fundacji „Studio Figura”. Pani dietetyk Julia Korytowska i pani psycholog Paulina Poznańska mówiły o zasadzie „zdrowego talerza”, czyli zdrowej proporcji składników odżywczych, o tym dlaczego nie warto stosować restrykcyjnych i wykluczających diet oraz o zasadzie „ 80 /20 w żywieniu”. Ta ostatnia zasada opiera się na założeniu, że 80% spożywanego jedzenia powinno pochodzić z pełnowartościowych, zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białka i zdrowe tłuszcze. Pozostałe 20 % diety może obejmować produkty mniej zdrowe np. słodycze, fast foody, inne przekąski. Dzięki tej zasadzie łatwiej budować długotrwałe, zrównoważone podejście do odżywiania, które nie wyklucza przyjemności z jedzenia. Okazuje się, że równowaga i balans, również w diecie stanowią klucz do sukcesu. Pani psycholog poruszyła również temat zaburzeń odżywiania, omówiła czynniki ryzyka ich powstawania oraz sygnały na które powinniśmy zwrócić uwagę. Dała również wskazówki jak możemy pomóc sobie lub innym i gdzie należy się zgłosić jeżeli będziemy potrzebowali pomocy.
• 24.10. Prelekcja na temat: „Świadome wybory kluczem do zdrowia” z naszym gościem panią Agnieszką Tereszczyńską fizjoterapeutką, dietetyczką, osobą, która holistycznie, czyli kompleksowo zajmuje się dbałością o zdrowie swoich pacjentów. Holistyczne podejście do zdrowia naszej prelegentki stanowiło myśl przewodnią wykładu. Poruszana tematyka dotyczyła dobowego rytmu życia, w tym snu, odżywiania, nawadnia i aktywności fizycznej, czyli wszystkich czynników, które mają realny wpływ na nasze zdrowie i odporność organizmu. Codziennie, a nawet wiele razy dziennie dokonujemy wyborów, które mogą zbawiennie lub destrukcyjnie wpływać na nasz organizm. Odpoczynek, jedzenie i ruch zażywane w odpowiednich dawkach poprawiają koncentrację, dają energię do działania, powodują, że nasz mózg chłonie wiedzę i tworzy skomplikowane sieci połączeń neuronowych. I każdy z nas swoimi codziennymi decyzjami ma realny wpływ na jakość życia oraz samopoczucie zarówno dzisiaj jak i w przyszłości. Uczniowie podczas wykładu mieli również okazję wziąć udział w kilku prostych testach sprawdzających stan swojego organizmu np. odczucia po wykonaniu 30 wspięć na palce, mówią nam o stanie naczyń krwionośnych, z obserwacji i wyglądu języka można wyczytać co się dzieje w naszych jelitach, a odczucia po wykonaniu kilku obrotów wokół własnej osi wskazują jaki jest stan błędnika.
• 25.10. Prezentacja „Zdrowego Śniadania” – uczniowie w ramach konkursu zorganizowanego przez panią Hannę Sokół zaprezentowali swoje potrawy, podzielili się przepisami na ich wykonanie, a jury wyłoniło zwycięskie posiłki. Wybór najlepszego, zdrowego śniadania był bardzo trudny, ponieważ wszystkie wykonane przez uczniów potrawy zostały przygotowane z naturalnych, świeżych produktów, zawierały wszystkie makroskładniki, a przy tym smakowały i wyglądały bardzo apetycznie. Decydującym kryterium okazał się wysiłek włożony w realizację zadania oraz piękne przedstawienie receptury zdrowego posiłku.
Wyniki konkursu: 1 miejsce klasa 1ft, 2 miejsce 2ft, i 3 miejsce 2tt – Gratulacje!!!
Tradycyjnie w piątek na zakończenie zdrowego tygodnia została przeprowadzona akcja „ Zdrowa przekąska dla całej społeczności szkolnej”. Każdy uczeń i wszyscy pracownicy szkoły mogli poczęstować się świeżym, soczystym jabłkiem prosto spod Poznańskiego sadu.
Akcja „jabłko dla każdego” została przeprowadzona dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców Zespołu Szkół Łączności za którą bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się pani Katarzynie Lisieckiej, która zakupiła i dostarczyła do szkoły tą pyszną przekąskę.
Z wyrazami wdzięczności
Zespół Wychowania Fizycznego