BiblioboXX – berlińska budka telefoniczna w roli ulicznej biblioteki.

Uliczne regały książkowe dają lekturom drugie życie, zachęcają do czytania i realizują ideę ekonomii współdzielenia. BiblioboXX (BücherboXX) – mobilna, polsko-niemiecka biblioteka, która została otwarta przy ulicy Za Bramką, w pobliżu gmachu Urzędu Miasta Poznania, spełnia jeszcze wiele innych zadań. To punkt wyjścia do poszerzenia współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego na linii Poznań – Berlin. 

Poznański odcinek podróży berlińskiej budki telefonicznej, pełniącej teraz funkcję ulicznej biblioteki, został oficjalnie zainaugurowany 9 stycznia 2020 roku. W otwarciu udział wziął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz Gerry Woop, Sekretarz Stanu Landu Berlin ds. Europy.

Stolica Wielkopolski jest piątym przystankiem regału – po Berlinie, Szczecinie, Łobzie i Wrocławiu. Znaleźć można w nim wiele książek niemieckojęzycznych, publikacji niemieckich autorów, a także pozycje o Niemczech. Połowa przestrzeni regału przeznaczona jest na polskojęzyczną literaturę. Zaangażowanie Miasta Poznania w przygotowanie i otwarcie BiblioboXX to kolejny krok wzmacniania dobrych i twórczych relacji z Berlinem oraz prowadzenia coraz szerszej współpracy między szkołami z obu miast. Po oficjalnym otwarciu poznańscy i niemieccy urzędnicy oraz przedstawiciele poznańskich szkół m.in. Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu wzięli udział w spotkaniu w Sali Błękitnej UMP. Jego celem było wypracowanie pomysłów na współpracę na linii Poznań – Berlin, w tym pomiędzy polskimi i niemieckimi szkołami zawodowymi.