6 lutego 2024 cały świat obchodził Dzień Bezpiecznego Internetu – ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku.
Zespół Szkół Łączności w Poznaniu ze względu na wagę zagadnień bezpieczeństwa w sieci, zachowania prywatności oraz zagrożeń z niej płynących od 5 do 9 lutego świętował Tydzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorki, Panie Urszula Cichocka i Paulina Rejewska, zaprosiły kilku nadzwyczajnych gości, którzy wzbogacili nasze wydarzenie swoją wiedzą i doświadczeniem.
5 lutego wydarzenie zainaugurował Pan Gerard Frankowski, Kierownik Działu Bezpieczeństwa ICT Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Następnie uczniowie wzięli udział w spotkaniu z ppłk. w stanie spoczynku (Lt Col) Maciejem Zygmuntem założycielem Agencji Bezpieczeństwa i Detektywistyki, wykładowcą WSB Merito w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej, który wygłosił wykład „OSINT Jak jawnie pozyskać dane. Narzędzia i sposoby”
We wtorek 6 lutego Pan Jordan Kurc przeprowadził wykład otwarty pt. „Prawa autorskie – kradzież intelektualna w sieci”.
W środę 7 lutego na pasjonujące „Hakerskie historie. Czyli o co chodzi z tym cyberbezpieczeństwem” zaprosił nas Pan Maciej Markiewicz, Product Security Engineering at Egnyte Cybersecurity consulting oraz wykładowca Collegium da Vinci. Pan dr inż. Marek Michalski z Instytutu Sieci Teleinformatycznych Politechniki Poznańskiej opowiedział o bezpieczeństwie sprzętu elektronicznego.
Nasze wydarzenie zakończył Pan Tomasz Dzieciuchowicz, Funkcjonariusz Delegatury ABW w Poznaniu.
Poza spotkaniami wszyscy uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu mogli wziąć udział w kursie Akademii CISCO „Wprowadzenie do cyberbezpieczeństwa”. Link do kursu został przesłany przez mobidziennik. Przypominamy, że kurs będzie aktywny do 18 lutego br., a jego ukończenie zostanie potwierdzone certyfikatem.
Wszystkim zaproszonym wykładowcom bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami. Jesteśmy pod wrażeniem Panów pasji.