Dziś urodziny Mikołaja Kopernika – patrona naszej szkoły i wielkiego astronoma.

19 lutego 2020 roku po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. To nowe święto państwowe, które jest wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców, ma też stanowić inspirację do pójścia w ich ślady i wzmocnić zainteresowanie nauką.

Podkreślono, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców wskazano oprócz Mikołaja Kopernika również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha. „Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Data obchodów tego święta nie jest przypadkowa – 19 lutego przypadają urodziny Mikołaja Kopernika. To patron naszej szkoły, dlatego jest to szczególny dzień dla społeczności ZSŁ, w którym przypominamy jego wspaniałe dokonania i osiągnięcia.