72 lata temu 10 grudnia, państwa ONZ przyjęły bardzo ważny dokument – Powszechną deklarację praw człowiek, dlatego tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Zostały w niej określone takie prawa jak: prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa, równość wobec prawa, ochrona życia prywatnego, bezpłatne szkolnictwo na poziomie podstawowym, prawo do pracy i godziwego wynagrodzenia, wolność słowa, zgromadzeń i stowarzyszeń, prawo do własności. W 30 artykułach wymieniono prawa obywatelskie, polityczne, kulturalne, ekonomiczne, społeczne i kulturalne.
Deklaracja była pierwszym ogólnoświatowym zbiorem praw i wolności. Chociaż nie miała ona charakteru wiążącego dla państw, które ją podpisały i na podstawie jej zapisów nie można było egzekwować określonego działania sygnatariuszy to dokument ten wywarł ogromy wpływ na prawodawstwo poszczególnych krajów. Państwa włączały te prawa do zawieranych umów międzynarodowych, dlatego jej uchwalenie rozpoczęło proces tworzenia międzynarodowego systemu ochrony praw człowieka.
Powszechna deklaracja praw człowieka jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie. We wstępie podkreślono, że podstawowe prawa i wolności są przynależne każdemu człowiekowi. Są one niezbywalne i w równym stopniu stosowane wobec każdego z nas bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru skóry, płci, języka, religii, poglądów politycznych lub innych przekonań, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiekolwiek inne różnice.
Niestety współcześnie prawa człowieka są nadal łamane na całym świecie. Amnesty International co roku organizuje Maraton Pisania Listów. Jest to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka: na całym świecie co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wysyłane są apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. Nasza szkoła już od kilku lat uczestniczy w tym wydarzeniu. Jeśli chcesz pomóc i zmienić czyjeś życie na lepsze możesz dołączyć do akcji online! Zachęcamy 🙂