Mikołaj Kopernik – życiorys

Portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu

Wielki polski astronom urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Studiował w Krakowie, gdzie zainteresował się astronomią. Następnie studiował we Włoszech prawo i medycynę w Bolonii i Padwie a na uniwersytecie w Ferrarze uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego.

Mikołaj Kopernik był nie tylko uczonym, który wiele lat poświęcił badaniom w swej fromborskiej pracowni. Stanowił przykład wszechstronnie wykształconego człowieka renesansu. Znał grekę i łacinę. Podczas studiów we Włoszech spotkał się z Leonardem da Vinci, doradzał jak zapobiegać utracie wartości pieniądza, sporządził mapę Prus, pisał wiersze. Był lekarzem, duchownym, mężem stanu, aktywnie uczestniczył w sejmikach pruskich, jeździł na sejm walny do Krakowa.

Nie wiadomo dokładnie, jak długo Kopernik pisał swoje największe dzieło De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). W przedmowie przyznał, że rękopis przeleżał w ukryciu wiele lat. Niemal do ostatniej chwili przed oddaniem do druku manuskrypt był poprawiany i uzupełniany. W najważniejszej pierwszej księdze autor opisał położenie wszystkich sfer oraz tor po którym porusza się Ziemia. W pozostałych księgach zestawił ruchy innych planet.

Dzieło zostało wydane w Norymberdze w ostatnich dniach życia Kopernika, który prawdopodobnie nie zdążył zobaczyć go w druku lub obejrzał je na łożu śmierci 24 maja 1543r.

Kalendarium

19.02.1473 – W Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik

1483 – śmierć ojca

1491 – studia w Krakowie

1496 – studia na wydziale prawa uniwersytetu w Bolonii

1500 – pobyt w Rzymie, kurs prawa kanonicznego

1501 – studia medyczne w Padwie

1503 – doktorat prawa kanonicznego w Ferrarze

1504-1510 – lekarz i sekretarz biskupa warmińskiego

1510 – kanonik we Fromborku, obserwacje astronomiczne

ok. 1515 – początek pracy nad De revolutionibus orbium coelestium

1520-1521 obrona Olsztyna w czasie wojny polsko-krzyżackiej

1521 – administrator dóbr kapituły warmińskiej, powrót do Fromborka

1543 – ukazuje się drukiem De revolutionibus orbium coelestium

24 maja 1543 – śmierć Mikołaja Kopernika