Najlepszy Programista Miasta Poznania 2024

22 marca 2024 roku już po raz 6. został rozstrzygnięty konkursu o tytuł Najlepszego Programisty Miasta Poznania. W piątkowy poranek do informatycznych zmagań przystąpiło 10 finalistów wyłonionych spośród 69 uczniów wielkopolskich szkół podstawowych.
Najlepszym Programistą, a właściwie Programistką, została Marcelina Domin ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. o. Mariana Żelazka w Chludowie. Drugie miejsce zajął Krzysztof Wlekły ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Augusta Cieszkowskiego w Luboniu. Trzecim laureatem Konkursu okazał się Stanisław Durczak ze Szkoły Podstawowej im. św. Filipa Neri w Luboniu.
Uczestnicy konkursu zmierzyli się z zadaniami wymagającymi wiedzy i umiejętności programistycznych oraz analizy danych. W rozwiązaniu dwóch pierwszych zadań przydatna była znajomość algorytmów sortowania danych oraz konwersji liczb z systemu binarnego na dziesiętny. Trzecie zadanie wymagało wykorzystania arkusza kalkulacyjnego do obrazowania zależności funkcyjnych oraz odpowiedniego doboru typu wykresu do zaprezentowania agregowanych danych.
W czasie, gdy uczniowie zmagali się z zadaniami, ich opiekunowie wzięli udział w wykładzie p.t. „10 przykazań cyberbezpieczeństwa” poprowadzonym przez dr inż. Pawła Pirosza (ZSŁ, PUT Wydział Informatyki i Telekomunikacji).
Konkursowe jury obradowało w składzie: pani Anna Adamek (ZSŁ), pani Beata Pudełko (ZSŁ), pan Jan Kowalczyk (Software Engineer VML) oraz dr inż. Łukasz Matuszewski (ZSŁ, PUT Wydział Informatyki i Telekomunikacji). Podczas swojej pracy członkowie komisji punktowali nie tylko stopień rozwiązania zadań, ale również znajomość i umiejętność zastosowania algorytmów, optymalizację rozwiązań oraz styl kodowania.
Przed ogłoszeniem wyników wszyscy uczestnicy gali finałowej wzięli udział w wykładzie prowadzonym przez pana Kacpra Chomicza (Senior Technical Lead’a VML).Intrygujący tytuł prelekcji „Dlaczego rakiety mają szerokość dwóch końskich zadków?” skrywał informacje o pracy architekta w IT. Prowadzący w atrakcyjny sposób przedstawiał pewne reguły, standardy i umiejętności potrzebne do budowania skomplikowanych aplikacji oraz dodawania nowych funkcjonalności do projektów.
Podczas gali finałowej Dyrektor Zespołu Szkół Łączności Pan Jerzy Małecki pogratulował wszystkim finalistom oraz ich szkolnym koordynatorom. Laureaci otrzymali zaświadczenia wraz z zestawami Arduino, a pozostali zawodnicy dyplomy oraz pamiątkowe upominki. Nagrody, w imieniu głównego sponsora firmy VML wręczyła Pani Magdalena Owsiana (Head of Employer Branding & Communication w VML Enterprise Solutions). Firma VML (poprzednio Wunderman Thompson Technology) od pięciu lat współpracuje z naszą placówką i patronuje klasom o kierunku technik programista.
Gratulujemy wszystkim Finalistom wiedzy i umiejętności, a ich szkolnym Koordynatorom dziękujemy za zaangażowanie i współpracę!
Wszystkim życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy do naszej Szkoły!

Fotografia: Tomasz Hadka (uczeń klasy 3fT)

Powiązane aktualności