„Pierwsze kroki z technologią”

W ramach projektu „Szkoła międzypokoleniowa” odbyło się pierwsze spotkanie wolontariuszy z ZSŁ z seniorami z Domu Pomocy Społecznej Ugory. Warsztaty, pod okiem psycholog szkolnej Dominiki Kaczmarek i terapeutki z DPS Justyny Merdy, przeprowadzili wolontariusze ZSŁ z klasy 3i2T – Patryk Klimczak, Piotr Piętak, Rafał Dopierała i Tomasz Jerzy. Tematem przewodnim zajęć były „Pierwsze kroki z technologią”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawami Internetu oraz jego  możliwościami.

Spotkanie rozpoczęło się prelekcją policjantów na temat oszustw na seniorach, obejmującą nie tylko te, które mają miejsce w sieci, ale także różnorodne metody stosowane przez oszustów w świecie rzeczywistym. Funkcjonariusze podzielili się praktycznymi poradami, jak unikać pułapek oraz jak rozpoznać niebezpieczne sytuacje, zwracając szczególną uwagę na to, jak ważne jest zachowanie czujności i zdrowego rozsądku w codziennym życiu. Seniorzy i wolontariusze mieli też okazję przymierzyć alkogogle.

Późniejsze zajęcia wolontariusze zaczęli od wyjaśnienia, czym jest Internet. Pensjonariusze dowiedzieli się, co można w nim robić oraz jak podłączyć się do sieci. Następnie przeszli do nauki poruszania się w Internecie. Omówiliśmy, czym jest przeglądarka oraz jak wyszukiwać informacje.

Kolejnym tematem były możliwości komunikacji w Internecie. Seniorzy poznali pojęcie adresu e-mail oraz jego przydatność, a także nauczyli się, jak założyć konto na Gmailu. W dalszej części zajęć przyjrzeliśmy się komunikatorom – uczestnicy dowiedzieli się, jak z nich korzystać oraz jak dołączyć do rozmowy wideo na platformach takich jak Skype, Zoom czy Google Meet.

Na zakończenie spotkania mieliśmy okazję skorzystać z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. Czat GPT pomógł nam stworzyć wiersz o mieszkańcach DPS oraz portrety wymyślonego polityka w różowym garniturze i piłkarza Lecha. Seniorki i seniorzy byli zachwyceni tym doświadczeniem i chętnie dzielili się swoimi wrażeniami. Zabawie nie było końca!


Już nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych poniedziałkowych zajęć pt. „Podstawy bezpieczeństwa w Internecie” 🙂


//opracowanie i zdjęcia: Bartosz Szyszka 2fT//