Wystawa „Śladami polskich uchodźców” powstała w wyniku korelacji międzyprzedmiotowej – języka polskiego, historii.
W swej wymowie jest odpowiedzią na pytania związane z losami polskich znanych i nieznanych uchodźców i emigrantów oraz współczesnym problemem społeczno- politycznym występującym na całym świecie.
Z punktu widzenia językowego wyjaśnione jest znaczenie wyrazów nie zawsze poprawnie stosowanych w wypowiedziach na wspomniany temat.
Elementem wychowawczym jest uczulenie współczesnej młodzieży na problemy związane z tolerancją, wolontariatem oraz propagowaniem w życiu postawy altruistycznej.
Z krótką historią polskiego uchodźstwa można zapoznać się w sali samokształceniowej naszej szkoły, gdzie Komisja Humanistyczna przygotowała wystawę poświęconą tej tematyce.
„Polskość ma w sobie uchodźstwo
Polaków uciekających ze strachu w nieznane były w XIX i XX wieku miliony. Czyni to z Polski jedno z najbardziej doświadczonych uchodźstwem państw w Europie. Patrząc na naszą historię, kulturę czy myśl polityczną, powinniśmy więc zdać sobie sprawę z tego, że są one zarazem historią uchodźstwa, kulturą, która wiele spośród swoich najważniejszych owoców wydała poza krajem, czy myślą polityczną świadomą zagrożeń zmuszających do ucieczki. Uchodźstwo – jak mało które masowe doświadczenie – stało się nierozłączną częścią „polskości”.”
Źródło: http://uchodzcy.info/infos/polacy-tez-byli-uchodzcami/