Trzeci dzień Tygodnia Przedsiębiorczości obfitował w wiele ciekawych prelekcji.
Pani Iwona Witkowska z Poznań Biznes Partner (Urząd Miasta Poznania Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa) w swoim wykładzie pt. „Przedsiębiorczość dla każdego – jak szkolenia pomagają spełniać marzenia o własnej firmie” przekazała ogrom praktycznej wiedzy dotyczącej możliwości skorzystania ze szkoleń oraz założenia firmy przez młodych ludzi w formie działalności nierejestrowej (powstałej w 2018).
Poznań od lat jest miejscem przedsiębiorczym, średni wiek przedsiębiorców się nieustannie zmniejsza, dlatego przygodę z biznesem warto rozpocząć już jak najwcześniej. Poznań stwarza takie możliwości, nie tylko poprzez organizację szkoleń, ale również udostępniając bezpłatną przestrzeń coworkingową dostępną dla mieszkańców, w której mogą się uczyć, pracować (Plus Jeden ul. Za Bramką 1, Poznań).
Następnie Studenci Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Aleksandra Górecka i Stanisław Jarocki w swoim wystąpieniu pt. „Studia to nie tylko nauka” opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych ze studiowaniem oraz o wszelkich aktywnościach, w których można brać udział. Ponieważ studiowanie to nie tylko nauka 🙂 Programista w All for One, student 3 roku kierunku informatyka opowiedział o uczestnictwie i organizacji hackatonów. Są to wydarzenia skierowane do programistów, podczas którego uczestnicy stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem. Studentka 5 roku na kierunku matematyka opowiedziała o idei Muzeum Matematyki MuMa. Jest to nowoczesna instytucja, która przybliży matematykę przez pryzmat jej historii i współczesnych zastosowań. Muzeum ma na celu inspirować odwiedzających w każdym wieku, pokazując matematykę jako ekscytującą i wszechobecną część naszego świata.”
Na zakończenie Pan Bartosz Kaczmarek i Łukasz Rybak z firmy Siemens w swoim wystąpieniu pt. „Od pomysłu do produktu: Jak tworzymy oprogramowanie do testowania elektroniki” poza treściami merytorycznymi dotyczącymi tematu wykładu przybliżyli też inne kwestie, jak działalności firmy, ścieżka kariery w firmie Siemens czy zwrócenie uwagi na konieczność nauczenia się pracy w zespole – jest to kluczowa umiejętność, która będzie potrzebna uczniom w ich przyszłej pracy. Nasza współpraca z firmą Siemens trwa już wiele lat, firma ta sprawuje również patronat nad jedną z naszych klas. Dzięki tej współpracy uczniowie mają rozszerzenie wiedzy, którą zdobywają w szkole. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy zadawali wiele pytań.
Gościom jesteśmy głęboko wdzięczni za czas poświęcony na przygotowanie i wygłoszenie prelekcji, które na pewno pozostaną w pamięci wszystkich uczniów. Dziękujemy za zaangażowanie, profesjonalizm i poświęcony czas.
Opracowała: Agata Krasicka, doradca zawodowy.