„Po indeks z Pitagorasem”

Klasa 2 GAT pod opieka Pani Klaudii Mroczek miała okazję brać udział w wykładzie: Jak obrócić pień?

Organizatorem wykładu Wydział Matematyki i Informatyki UAM zaprasza do udziału w kolejnym otwartym wykładzie dla młodzieży „Po indeks z Pitagorasem”.
Wykład online odbył się 27 kwietnia 2021 roku o godz. 12.00.
Dr Bartłomiej Bzdęga wygłosił wykład pod tytułem ,,O obracaniu pnia”, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Streszczenie: Wyobraźmy sobie stumilowy, czyli praktycznie nieskończony las, w którym sosny rosną w rządkach niby kukurydza, jak to zwykle u nas w kraju bywa. Jesteśmy w takim lesie i widzimy leżący pień. Ogarnia nas nieodparta pokusa, by obrócić go o 180 stopni, ale bez stawiania na sztorc, żeby nie było za łatwo. W tej czynności oczywiście przeszkadzają rosnące drzewa. Jeżeli pień nie jest zbyt długi, to jakoś to można zrobić: przód – tył – przód – tył – przód… (jak L-ka podczas zawracania) i jest. A co, jeśli pień jest zbyt długi?

Powiązane aktualności