Narodowe święto Niepodległości w ZSŁ 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.
Dzieje naszej ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Częściej życiu naszych Rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Rosja, Austria i Prusy rozdzieliły nasz kraj między siebie. Tak doszło do I, II, III rozbioru Polski. W 1795 r. Polska zniknęła na 123 lata z mapy Europy. Także powstania nie pomogły odzyskać wolności.
Wszystko zaczęło się zmieniać na początku XX . Czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. Skłócone państwa zaborcze walczyły ze sobą. Walki między nimi dawały nam szanse na odzyskanie niepodległości. 11 listopada 1918 r. konflikt zbrojny zakończył się. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy zaborcy przegrali wojnę, nie byli już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był tylko jeden człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy. 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został Naczelnikiem Państwa.
W Zespole Szkół Łączności w 103 rocznicę powrotu Józefa Piłsudskiego do Warszawy i w przeddzień przejęcia przez Niego władzy wojskowej, uczniowie w uroczysty sposób uczcili ten dzień. O godzinie 11.11 na boisku szkolnym uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali Hymn państwowy i stworzyli „Żywą” flagę państwową.
Dzisiaj wielka jest rocznica –
Jedenasty listopada!…
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.
Przystrojony portret „Dziadka”
wzdłuż ram spływa czarna wstęga…
Odszedł od nas Wódz w zaświaty –
ból do głębi serca sięga.
Żył dla Polski, walczył za nią,
na bój krwawy wiódł legiony,
siał i orał dla Ojczyzny –
my zbieramy dzisiaj plony.
Żołnierzyków mamy dzielnych,
bacznie strzegą granic kraju –
od nas tylko dziś zależy,
aby było nam jak w raju.
Więc o przyszłość walczmy społem,
pod sztandarem z Orłem Białym,
tylko pracą i nauką
przysporzymy Polsce chwały.
Tekst: Ewelina Kawczyńska